Sine musika nula vita!!!Sine vita nula musika!!!

Červenec 2010

Pérovník pštrosí

17. července 2010 v 9:32 Slohy
Pérovník pštrosí je vlastně pštros, který má místo nohou dlouhá, zatočená péra. Díky svým pružinám dokáže vyvinout rychlost až 75 km/h a stává se tak druhým nejrychlejším zvířetem na planetě Zemi po gepardovi. Je to ohrožený druh, protože na celém světě se vyskytuje jen deset jedinců. Žije v Austrálii v povodí řeky Darling.
 Jeho typické zbarvení je velmi nenápadné. Tělo má pokryté jemnými chlupy šedohnědé barvy a na hlavě mu trčí červená chocholka. Hlava sedí na prodlouženém, velmi tenkém krku. Pérovníkovo tělo připomíná obláček zakončený tmavým chmýřím. Jeho nohy - péra jsou dlouhé asi jeden metr a jsou zakončené rozšířenou pružinou, aby udržel stabilitu.
 Pokud byste se rozhodli podívat se k řece Darling, dívejte se po obloze, protože komu by pérovník přistál na hlavě, péro by se mu zavrtalo do mozku a člověk by na místě zemřel.

An old age

17. července 2010 v 9:17 | Simona Kuboušková |  Slohy
I think, that old people have a satisfying life. They don't work and have a lot of tim for their hobbies. They can read, watch TV, knit or crochet. Many old women rub on the corner of a street. I never know, about what they can talk so long.
 However, my grandma is a bit different. She's very active. She clean the house every day, in the summer works in the garden. Every day she cleans a different room. On Saturday she scrubs the stairs from the loft to the cellar. And on Sunday me and she are at our cottage in Horní Vysoká. My grandma cuts the grass and I cut the wood or walk to Sedlo or to Mausoleum. At home she bakes every week. She can bake a very good cake. When my grandma doesn't do something from it, she reads or watches TV. Her favourite book is Zola and her favourite programme is Weather or News. She listens to the radio, too. Her favourite radio is Praha radio, but for me it's horrible. I can't stand it. But my music is horrible for my grandma. She says, that it hasn't any melody, but it's not true. She says, that my clothes are ugly, too. But her clothes are thousand times uglier, that mine. She has the filthy glasses and the crutch, too.
 My grangma has a partner, too. She writes a letter for him every week. His name is Václav Michalíček and he lives in Dubí. He is very crazy. I hope, that my grandma won't want get married to him, because I don't want such grandfather.