Sine musika nula vita!!!Sine vita nula musika!!!

Říjen 2011

Poslední

5. října 2011 v 14:15 | Simona Kuboušková |  Slohy
Poslední může být Mohykán, poslední můžou být Přemyslovci, ale což takhle poslední zvonění?
Když se řekne poslední zvonění, obvykle si vybavíme teplé květnové ráno a cestu do školy, kterou se nám snaží překazit banda křičících maturantů v těch nejroztodivnějších přestrojeních. Mezi jejich tradiční výbavu patří klasická vodní pistole naplněná parfémen, nebo dokonce octem či jinou podivně zapáchající kapalinou. Nechybí jim ani razítka, rtěnky a lihové fixy, jimiž zkrášlují vzhled studentů snažících se projít kolem nich. Pro maturanty je poslední zvonění odlehčeným začátkem týdenního "utrpení" mezi hromadou knih a sešitů, tedy alespoň pro většinu z nich.
Ani nemusíme chodit daleko, abychom uslyšeli také své poslední zvonění. Že ještě nematurujeme? Nevadí. Ba naopak. Poslední zvonění je pro nematurující studenty spíše vysvobozením. Tedy to poslední zvonění, které nám oznamuje konec poslední hodiny. To je radosti. Dav studentů se dere k šatnám, někteří běží do jídelny na oběd a dříve či později vybíhají s úsměvem na rtech ze školy.
Že se vás to netýká? Nuže, máte-li již školní docházku dávno za sebou, nemusíte se bát. I na vás čeká ještě jedno poslední zvonění. Ať už dříve nebo později, smrt a s ní i poslední kostelní zvonění čeká opravdu na každého.

Kdybych měla křídla...

5. října 2011 v 13:56 | Simona Kuboušková |  Slohy
Kdybych měla křídla, vyletěla bych vysoko do oblak a prohlédla bych si celý svět z ptačí perspektivy.
Když jsem byla malá, vždy jsem si přála, abych uměla létat. Tehdy bych tuto schopnost využila nejspíš pouze pro zábavu a krásný pocit. Ale co dnes?
Podle mého názoru by se umění létat dalo využít nejen pro zábavu, ale především ke studijním účalům. Ať už z hlediska geografického, biologického, či klimatologického.
Když si představím, že mi narostl pár velkých křídel, představím si také, jak letím vysoko nad povrchem zemským a pozoruji spoustu přírodních úkazů, které ze země nevidíme. Například mračna valící se nad kontinenty, různé odstíny modré barvy v oceánech, nebo třeba Velkou Čínskou zeď - jedinou stavbu viditelnou z vesmíru.*
Schopnost létat by také velmi usnadnila práci mnohým vědcům. Například kartografové by nemuseli vytvářet mapy na základě složitých matematických procesů. Stačilo by jen zamávat křídly a pořídit pár ortofotomap** z určitých vzdáleností od povrchu Země. Jak by potom byla práce snadná.
Bohužel však žádný člověk opravdová křídla mít nemůže. Musíme se tedy spokojit s moderní technikou či s po domácku vyrobenými křídly. Ale s těmi raději nelétejme příliš vysoko, abychom nedopadli jako ubohý Íkaros.

Exploration and trade

5. října 2011 v 13:43 | Simona Kuboušková |  Slohy
During Tudor times, people searched for nex lands to conquer and settle in, and for the trade routes. Christopher Columbus, Vasco de Gama, Fernando Magalhaes and John and Sebastian Cabot, all helped to open up new civilizations.
Christopher Columbus discovered America in 1492, Vasco de Gama sailed around Africa to get to India and named the Cape of Good Hope; Fernando Magalhaes sailed around the Earth and he was eaten by cannibals in the Philippines.
Other famous explorers were Sir Francis Drake, Sir Walter Raleigh, Sir John Hawkins and Martin Frobisher, who explored large part of the Canadian Arctic.
Exploration led to trade with America, Russia, Africa and the East, and brought sugar, spices, silk and tobbaco to England. The main English exports were wool and cloth, so woolen merchants grew rich and powerful.