Sine musika nula vita!!!Sine vita nula musika!!!

Červenec 2014

Prag

16. července 2014 v 22:51 | Simona Kuboušková |  Slohy
Meine Herren und Damen, möchtet iht etwas über Prag erfahren? Und einen abenteuerlichen Tag in dieser Stadt erleben? Jetzt werden wir die Rundgang durch die Königsstadt Prag unternehmen. Folgt mir schnell ohne Zögren!
Zuerst werde ich euch ein Paar Informationen über diese Stadt sagen. Prag ist die Hauptstadt der Tschechischen Republik und die größte Tschechische Stadt. Hier leben etwa eine Milion Leute.
Und jetzt können wir mit der Besichtigung beginnen. Unsere Rundgang fangt in der Prager burg an. Hier regiert unser Präsident Václav Klaus. Unter die Bestandteilen der Prager Burg gehört zum Beispiel St. Weitsdom. Hier gibt es aber viele andere Kultursplätze. Der bekannte Platz ist der Altstädter Ring. Hier steht die Altstädter Turmuhr. Jede volle Stunde können wir die zwölf Apostel sehen. An der andere Seite des Altstädter Rings befindet sich die gotische Teynkirche. In der Mitte des Rings ist Jan-Hus-Denkmal.
Wenn wir durch Celetná Straße gehen werden, werden wir zum Pulverturm kommen. nahe von hier ist der Wenzelsplatz. Hier steht das Denkmal St. Wenzel. Gegenüber dem Denkmal haben wir das Nationalsmuseum.
Der bereumteste Tschechische König Karl IV. hat auch viele Prager Sehenswürdigkeiten aufgebaut. Zum Beispiel die Karlsbrücke über die Moldau, die Karls-Universität oder die Kleinseite.
Diese Rundgang durch Prag wird beim Nationaltheater beenden. Und jetzt könnt ihr einige Andenken in diesen Geschäfte einkaufen. Aber Vorsicht! Prag ist sehr groß, hier gibt es viele Straßen und man kann sich hier einfach verlaufen.

Živá či reprodukovaná hudba? / Life or recorded music?

14. července 2014 v 18:04 | Simona Kuboušková |  Slohy
Má odpověď na otázku, zda preferuji živou či reprodukovanou hudbu, je jednoznačná. Rozhodně dávám přednost hudbě reprodukované, ale koncert živé kapely rovněž neodmítnu. Přesto však koncerty příliš nevyhledávám.
Ačkoliv je při koncertech možnost vidět zpěváky na živo a sledovat jednotlivé hudebníky, jak perfektně ovládají své hudební nástroje, je zde i několik zásadních nevýhod.
Nejprve bych uvedla vysoké finanční náklady, které jsou spojeny s velice obtížným sháněním vstupenky a s dopravním spojením s místem, kde se koncert odehrává. Koncerty se obvykle konají v pozdních hodinách, tím pádem roste nebezpečí přepadení a případného sexuálního obtěžování mladých dívek. Oběť pak nemá šanci se dovolat pomoci, protože v davu a za velkého hluku ji nikdo pozornost věnovat nebude. Bohužel, ke koncertům patří i alkohol, cigarety a dokonce i drogy, s čímž rozhodně nesouhlasím. V poslední řadě bych uvedla, že hudba na koncertech je velice hlasitá, což může vést k poškození sluchu.
Co se týče poslechu hudby, mnohem raději uvítám písničky z rádia, které si pustím doma při úklidu, nebo jednoduše hudbu ze sluchátek, která umožňují poslech téměř kdykoliv, například při cestování.
Na závěr jedno doporučení: neznám nic lepšího, než když si lehnu do horké vany, zapálím si svíčky a relaxuji při své oblíbené hudbě, která mi hraje z rádia. mohu si regulovat její hlasitost a vybírat si písničky podle své nálady. A to je má cesta ke spokojenosti...My answer to the question whether I prefer live or recorded music is clear. I definitely prefer the reproduced music, but I also can't refuse good live band concert. However, I do not seek concert so much.

Although the concerts allow us to see live singers and see how musicians control their musical instruments, there are several major disadvantages.

First, i would like to mention the high financial cost that is associated with a very difficult hunting for tickets and transport links with the place where the concert takes place.
Concerts usually take place in the late hours, thus increases the rick of assault and possible sexual harassment of young girls. The victim then has no chance to summon help, because of a large crowd and big noise.
Unfortunately, the concerts include alcohol, cigarettes and even drugs, with which I disagree strongly.
Finally, I would like to mention that music at concerts is very loud and it can damage our hearing.

As for listening to the recorded music, I do welcome songs on the radio that I can listen to while cleaning at home, or simply music from the headphones, which allow me to listen to the music almost any time, for example while travelling.

In conclusion I have one recommendation: I know anything better than lying in a hot bath with lit candles and relaxing with my favorite music thar is played on the radio. I can control the volume and choose the songs according to my mood. And this is my way to my satisfaction...

Facebook - zloděj času

14. července 2014 v 17:14 | Simona Kuboušková |  Slohy
Představme si běžný den dnešního teenagera. Přijde domů ze školy a první, co udělá, je, že zasedne k počítači a otevře si Facebook, v dnešní době nejvyužívanější sociální síť. Mladí lidé dokáží u Facebooku prosedět klidně i celé hodiny.
Říkáte si, co na tom Facebooku může někdo tak dlouho dělat? Prohlížet si fotografie, chatovat s přáteli či psát do svých statusů o tom, jak je dnešní odpoledne nudné... ještě aby nebylo, když se dotyčný hrbí nad klávesnicí a zírá do monitoru tolik hodin v jednom kuse.
Poohlédněme se do dob, kdy žádné sociální sítě neexistovaly. Lidé chodili často na procházky, děti si poctivě psaly své domácí úkoly a ve volném čase si hrály na hřišti s kamarády.
Ale dnes? Dnes už pomalu jediná komunikace mezi přáteli probíhá prostřednictvím Facebooku. Kde jsou ty časy, kdy se přátelé navštěvovali a scházeli se, aby si mohli popovídat? Stačí přeci párkrát kliknout myší a můžete prodiskutovat cokoliv.
Podle mého názoru dnešní "facebooková" generace okrádá sama sebe o nezapomenutelné chvíle. Dokonce si dovolím i tvrdit, že Facebook přátelství rozhodně neutužuje, jak si někteří lidé myslí. Naopak, spoustu přátel z Facebooku nás leckdy ani na ulici nepozdraví.
Já osobně Facebook využívám zejména ke komunikaci s lidmi, s nimiž se často nevídám, neboť pochází ze vzdálenějších měst. Dříve si lidé žijící daleko od sebe posílali dopisy. Dnes je však mnohem pohodlnější, levnější a především rychlejší si zapnout počítač, vše potřebné si napsat a odpověď dostat takřka ihned. Kouzlo dopisů se zcela vytratilo. Není to škoda?
Facebooku se nebráním, ale rozhodně by nemělo dojít k jakési závislosti. Vždyť ten drahocenný čas by se přeci mohl využít daleko užitečněji. Studovat, číst, pomáhat v domácnosti...dalo by se vyjmenovat mnoho dalších užitečnějších činností. Je nám to však něco platné?
Facebook taky je a bude. A až tady nebude, bude zase něco jiného, co nás bude takto "okrádat". Jak říkal Jean Jacques Rosseau, technologické pokroky kazí lidskou společnost. A bohužel jinak už to nejspíš nebude.

Předpověď počasí

14. července 2014 v 16:43 | Simona Kuboušková |  Slohy
Byl začátek května. Již dlouho jsme s přáteli plánovali sjíždění řeky Ploučnice. Čekali jsme jen na ten správný víkend, kdy bude příznivé počasí. Nedočkavě jsme tedy sledovali každodenní předpověď. Bude pršet, teploty se nevyšplhají nad 20 stupňů, Čechy zasáhne silný vítr. A pak konečně přišel ten den, kdy krásná moderátorka prohlásila: "Od pátku očekáváme oteplení až na 25 stupňů, bude skorojasno a na celém území beze srážek."
Ihned jsme vyslali oběžník, že je to tu. Sraz v pátek v pět odpoledne na náměstí. Když nastal onen dlouho očekávaný den, všichni se sešli s jiskřičkou očekávání v očích. I lodě na vozíku za autem se samou nedočkavostí pohupovaly. Ke srubu nedaleko řeky, jenž měl pro první noc poskytnout útočiště, jsme přijeli už za tmy.
V noci se však začaly ozývat zvláštní zvuky: "Buuum! Buuuuum!". Míša se zvedla ze spacáku a začala panikařit: "Pomóc, zloději!". Brzy byla celá chata na nohou. Každý popadl jedno poleno z bedýnky u kamen a Pavel rychle otevřel dveře a už už se chystal uštědřit pořádnou ránu. Ale kde je ten padouch?
A vzápětí jsme poznali zdroj onoho podivného zvuku. blíží se bouřka. Z dáli se ozývalo tlumené "Buuuum!". Zablesklo se. Všichni nevěřícně zírali na zlověstnou noční oblohu. Teprve až prudký déšť nás zahnal zpět do spacáků. Ale jak je to možné? V televizi přeci hlásili na víkend krásné počasí. Co to má znamenat?
Ráno stále pršelo. Ještě štěstí, že jsme měli lodě. Voda z řeky totiž sahala téměř ke dveřím chatky. Z auta byla vidět jen střecha. Lodě nám zachránily život...
Ačkoliv jsem po tomto "zážitku" vyslechla několik přednášek o meteorologii, dodnes nevím, zda se dá předpovědi počasí věřit. Tenkrát se nám to pěkně vymstilo.


Vypravování není docela úplně dokončeno - z časové tísně bylo uťato a vyvrcholení urychleno.

Závod vlčat a světlušek - krajské kolo 2014

14. července 2014 v 16:13 | Simona Kuboušková |  Skaut
Družina Lentilek z 3. dívčího oddílu Paprsek se ve dnech 13. - 15. června 2014 zúčastnila krajského kola Závodu vlčat a světlušek, který se konal na Červeném Hrádku u Jirkova.
Tématem celého závodu byly pohádky - děti se a cestě potkaly například s makovou panenkou, Rákosníčkem či s Ferdou mravencem. Závod prověřil nejen skautské dovednosti, jako je znalost první pomoci, historie vlasti a skautingu, přírody nebo orientace v mapě, ale také kuchařskou dovednost, fyzickou zdatnost, manuální zručnost či komunikaci.
Závěrem děti shlédly motivační pohádkové divadlo, kde se dozvěděly, že se večer bude konat pohádková slavnost a jejich úkolem bylo připravit si krátkou scénku ze života pohádkových bytostí.
Po napínavém boji se Lentilky umístily na 10. místě. největší úspěch jim přinesla zejména stavba stanu a perfektní znalost vlasti a skautingu, slabší disciplínou pak byla lanová překážka.
Doufám, že si světlušky závod naplno užily a především získaly nové zkušenosti do budoucího, nejen skautského života.

Simona Kuboušková - Švihulka